назад

Україна потопає в смітті: на кожну людину припадає по 8,5 тонн відходів

Україна продовжує потопати в смітті: за даними Держслужби статистики, в 2017 р країна накопичила понад 366 млн т відходів, це майже на 70 млн т більше, ніж в 2016 р Позитивний момент - трохи більше, ніж роком раніше, перероблено побутового сміття, але, на думку експертів, це крапля в морі - Сьогодні

Накочипили

Розрахунки показують, що за рік додалося по 8,5 т відходів на кожного жителя України. На щастя, 92% їх - малонебезпечні, це в основному відвали пустої породи при видобутку вугілля, руд, а також витягнутий з дна морів і річок грунт при днопоглиблювальних роботах. Домогосподарства дають в рік приблизно 6,5 млн т відходів, або по 271 кг на рік на людину. А всього, за статистикою, на всіх сміттєвих полігонах і відвалах України міститься 12,3 млрд т відходів. Якщо перерахувати в кубометри, вийде гора діаметром близько 20 км в підставі і заввишки в 10 км - це вище Евересту!

Екологи стверджують, що насправді відходів більше в рази.

"Кроме шести тысяч законных свалок, в Украине насчитывается свыше 35 тысяч нелегальных, общая площадь которых — 12 тыс. кв. км", — утверждает глава Национального экологического совета Татьяна Тимочко.

За її словами, для поліпшення екоситуації необхідно почати виконувати закон про роздільний збір побутових відходів, який діє з січня 2018 р посилити відповідальність виробників за вивезення та переробку відходів і контроль за ними, створити електронний реєстр полігонів, включаючи нелегальні, почати будувати сміттєспалювальні заводи. У Мінекології нам повідомили, що в рамках Нацстратегії управління відходами до 2030 р зараз розробляється план по утилізації кожного типу відходів – від надзвичайно небезпечних (1 клас, наприклад радіоактивні речовини) до малонебезпечних (4 клас), також готується нова редакція Закону "Про відходи".

Переробили

За підрахунками Держстатистики, ситуація з переробкою промислових відходів залишилася на рівні 2016 р .: утилізовано 3% автомобілів (з 3000 т), 5% з 40 тис. т пластика, 10% з 22 тис. т скла, 28% з 23 тис. т і 50% з 112 тис. т паперу і картону. За 2017 р краще стало з переробкою побутових відходів: 257,3 тис. т (+ 1%) було спалено для вироблення електроенергії і 2 тис. т просто згоріло (-5%), утилізовано за євростандартами 6,5 тис. т ( + 62,5%). Але, за словами еколога Володимира Борейка, це всього 2,3% від загальної кількості побутового сміття. А за кордоном переробляють 70% і більше таких відходів, а в Швеції – 96%, через що шведи вже 10 років закуповують за кордоном відходи, щоб не простоювали їх сміттєпереробні заводи.

Немає контролю

За словами Борейка, закон про роздільний збір сміття погано виконується з трьох причин: населення в містах не хоче сортувати сміття, так як не звикло це робити; немає контролю за тими, ніхто не відокремлює сухі побутові відходи від мокрих харчових; багато жеків і ОСББ досі не встановили окремі контейнери для пластику, паперу і металу.

Попередня новинаНаступна новина   
Замовити консультацію