Підписатись на розсилку
Підпишіться на нашу розсилку щоб отримувати актуальну інформацію у сфері екології підприємства в Україні
* обов'язкові поля
Оберіть категорію
Ваша заявка прийнята

Цінні метали з відходів виробництва

Дені Локтьє, euronews:

“Як видобувати цінні ресурси з відходів виробництва? Грецькі вчені розробили технологію, що дозволяє отримати рідкісноземельні елементи з відпрацьованої руди в економний і екологічний спосіб”

Завод “Алюміній Греції” переробляє величезну кількість місцевої алюмінієвої руди. Кожна здобута тонна алюмінію залишає після себе понад 1,5 тонни відходів бокситу, так званого “червоного шламу”. На цьому другому найбільшому в Європі заводі такого шламу накопичується щодня близько 2000 тонн.

Вікі Вассіліаду, інженер-металург, завод Алюміній Греції:

“Дехто вважає ці залишки відходами. Але для нас це – руда на майбутнє. Ці залишки бокситу містять залізо, титан, кремній, рідкісноземельні метали та скандій. У майбутньому цю руду використають для видобутку усіх цих елементів”.

Особливу цінність мають рідкісноземельні елементи, які іноді називають “вітамінами металів”. Ці елементи істотно змінюють властивості матеріалів. Вони є незамінними компонентами у виробництві вітрогенераторів, автомобілів, комп‘ютерів, смартфонів та інших високотехнологічних пристроїв.

Доктор Ефтіміос Баломенос, старший науковий співробітник Інституту гірничої та металургійної інженерії, NTUA:

“Кожна тонна цих відходів бокситу містить близько 1,5 кг рідкісноземельних елементів. Можливо, це не дуже переконливо, але варто порахувати! Додайте 700 тисяч тонн на рік і отримаємо десять відсотків річних потреб Європи у рідкісноземельних елементах”.

Потрібно лише винайти дешевий і екологічний спосіб видобутку цих елементів. Саме це і стало провідною метою Європейського дослідницького проекту, який прагне зменшити повну залежність Європи від імпорту рідкісноземельних елементів. Інженери в Афінах розробили простий метод для розчинення та відокремлення цих компонентів з червоного шламу.

Професор Йоанніс Паспаліаріс, інженер-металург, Інститут гірничої та металургійної інженерії, NTUA, координатор проекту EURARE:

“Основна перевага цього способу в тому, що він дозволяє видобувати рідкісноземельні елементи вибірково. Він не розчиняє весь твердий матеріал, а лише ті елементи, які нам потрібні. У цьому його економічні та екологічні переваги”.

Особливість цього методу полягає у використанні іонної рідини, а не більш традиційних розчинників. Загалом іонні рідини – це розплавлені солі, які можуть залишатися у рідкому стані при кімнатній температурі.

Панайотіс Давріс, аспірант, дослідник в галузі гідрометалургії, Інститут гірничої та металургійної інженерії, NTUA:

“Ми поміщаємо залишки бокситів у реактор, який містить розчин іонної рідини. Це вилуговування відбувається у той же спосіб, що і процес приготування чаю чи кави – ми просто отримуємо екстракт потрібних нам компонентів”.

Для повного розчинення рідкісноземельних елементів в іонній рідині потрібні кілька годин. Потім суміш фільтрують, аби видалити тверді залишки, які пізніше можна буде використати повторно.

В кінці процесу до суміші додають кислоту, щоб повернути іонну рідину до її початкового стану, аби вона знову стала придатна для використання. Кінцевий продукт є цінним екстрактом рідкісноземельних елементів.

Дені Локтьє, euronews:

“Які властивості іонних рідин дають їм переваги над традиційними розчинниками?”

Панайотіс Давріс, аспірант, дослідник в галузі гідрометалургії, Інститут гірничої та металургійної інженерії, NTUA:

“Іонні рідини кращі, бо вони не є легкозаймистими і не випаровуються, тому ми можемо використовувати їх при вищих температурах без ризику займання та шкоди для здоров‘я”.

Кожен з цих потужних “розчинників майбутнього” можна розробити для цільового використання, надати їм конкретних хімічних властивостей і відкрити шлях до більш сталого використання корисних копалин.

Детальніше про проект